piątek, 13 sierpnia 2010

Trudniejsza matura z fizyki 2010

Jak podaje we wstępnym raporcie Centralna Komisja Egzaminacyjna, do egzaminu maturalnego w maju 2010 roku przystąpiło ponad 366 tysięcy osób. Prawie 8% z nich zdecydowało się zdawać fizykę. Zobaczmy zatem jak wypadła.

Ilość zdających fizykę, opracowanie Kwazar


Po pierwsze, tegoroczni maturzyści zdawali gorzej niż absolwenci, którzy zdawali ponownie w celu podwyższenia oceny. To chyba nawet logiczne - kto uczy się dłużej, ma zazwyczaj lepsze wyniki.

Zdawalność maturzystów i absolwentów lat poprzednich, opracowanie Kwazar


Po drugie, nastąpił zmasowany "atak" maturzystów na fizykę na poziomie podstawowym i istotny spadek zainteresowanych poziomem rozszerzonym, choć nadal mającym sporą przewagę. Czy to oznacza, że za rok poziom podstawowy przegoni rozszerzony?

Wybór poziomów podstawowego i rozszerzonego, opracowanie Kwazar


Po trzecie i najważniejsze, matura wypadła gorzej niż w roczniku 2008/2009 - zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Czy zadania były inne niż się spodziewano, trudniejsze? Czy może uczniowie słabiej się przygotowali? Dopiero finalny raport CKE pozwoli przeanalizować szczegóły tego spadku.

Wyniki z egzaminów z 3 ostatnich lat, opracowanie Kwazar

Jak pokazują dane z lat poprzednich (2008/2009), bardzo wielu maturzystów otrzymywało wyniki powyżej średniej, co świadczyło o tym, że duża część zdających podjęła świadomą decyzję o wyborze przedmiotu i dobrze przygotowała się do egzaminu.
Jeśli to podejście uczniów nie zmieniło się w tym roku , to można domniemywać, że wzrosła tegoroczna skala trudności zadań.

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz